Wentylacja

Wentylacja mechaniczna, nawiewno wywiewna – powietrze zawsze pod kontrolą

Wentylacja mechaniczna pozwala kontrolować wymianę powietrza niezależnie od warunków zewnętrznych. W zależności od kierunku ruchu powietrza w stosunku do wentylowanego pomieszczenia wentylację dzielimy na nawiewną (z wentylatorem nawiewnym), wywiewną oraz nawiewno-wywiewną. Do każdego typu wentylacji możemy zaproponować właściwy osprzęt.

Wentylacja wywiewna i nawiewna

Decydując się na wentylację wywiewną trzeba wziąć pod uwagę, że powietrze do danego pomieszczenia dostarczane jest w sposób naturalny. Natomiast wywiew wspomagany jest mechanicznie. System ten działa na podstawie centralnego wentylatora – podłącza się do niego wszystkie kanały wywiewne, a zużyte powietrze jest zasysane i wyrzucane na zewnątrz. W przypadku wentylacji nawiewnej natomiast jest odwrotnie – powietrze transportowane jest w sposób mechaniczny, a odprowadzane naturalnie. Zadaniem wentylatora nawiewnego jest dostarczanie świeżego powietrza. Umieszczany jest najczęściej w pomieszczeniach dziennych, sypialniach itd. Z kolei zużyte powietrze usuwane jest samoczynnie poprzez różnego rodzaju nieszczelności w budynku oraz kratki wentylacyjne.

Wentylacja nawiewno-wywiewna

W wentylacji nawiewno-wywiewnej zarówno powietrze dostarczane, jak i odprowadzane jest w sposób mechaniczny. Proces ten jest wymuszany i w pełni kontrolowany. Samą centralę tworzą dwa wentylatory: nadmuchowy (nawiewny), który zasysa świeże powietrze i wyciągowy, który odpowiada za usuwanie zużytego powietrza. Przy tym rozwiązaniu trzeba zainstalować czerpnię świeżego powietrza, która powinna być zlokalizowana z dala od różnych zanieczyszczeń.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wersje językowe
więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl